HASTALIK FORMLARI
Akalazya (Achalasia)
Akut ve Kronik Hepatit B Hastalığı
Anal Fistül
Antibiyotik Kullanımı Sonrası Gelişen ishal (Clostridium Difficiale Associated Diarreha; Psödomembranöz Enterokolit)
Ascit
Barrett Özofagusu
Crohn Hastalığı
Çölyak Hastalığı
Divertiküler Hastalık
Duodenal Ülser Diyeti
Duodenal Ülser Hastalığı
Fekal İnkontünans (Dışkı Kaçırma)
Gastroskopi İşlemi
Gaz (Şişkinlik)
Helikobakter Pilori
Hematemez (Üst Sindirim Kanalı Kanamaları)
Hepatit C
İnterferon Tedavisi
Kabızlık (Konstipasyon)
Kalın Bağırsak Kanseri
Karaciğer Yağlanması
Kolon Polipleri
Kolonoskopi Islemi
Mide Boşalma Güçlüğü (gastroparezis)
Özofagus Varisleri
Özofajial Manometri Testi
Periodik Kusma Sendromu (Cyclic Vomitting Sydrome: CVS)
Reflü Hastalığı
Rektal Kanama
Safra Kese Tasları
Sigara ve Sindirim Sistemi
Spastik Kolit
Ülser Hastalığı
Ülseratif Kolit
Wilson Hastalığı
Helikobakter Pilori

Helikobakter Pilori (H.Pilori) midede irritasyon (gastrit) ve ülserlere sebep olan ve bazı farklı genotiplerinin (H.Pilori türlerinin) bazı organ kanserlerinin gelişiminde bile suçlandığı bir bakteridir. Aynı zamanda mide (gastrik) kanser gelişiminde bir etkendir.

Nasıl Oluşur?
Sık rastlanan bir enfeksiyondur. Orta yaştaki insanların yaklaşık %50’sinde bu enfeksiyon vardır. Birlikte yaşayan, yiyecekleri ve tuvaletlerini ortak kullanan insanlar arasında çabuk yayılma gösterir.
Doktorlar neden gastrit ve ülseri olan tüm hastalarda değil de bazılarında bu enfeksiyonun geliştiğini anlamaya çalışmaktadır. Mideyi irrite eden sigara ve alkol alışkanlığının da bu enfeksiyonun gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir.

Bulguları Nelerdir?
Bir çok insanın hiçbir şikayeti yoktur.
Eğer gastrit yada ülser varsa;

 

 • Mide ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • İştah kaybı şikayetleri olabilir.
  Şikayetler yemeklerden önce yada sonra kötüleşebilir.

  Nasıl Tanı Konur?
  Doktorunuz sizin mide problemleriyle ilgili olarak aile hikayenizle ve şikayetlerinizle ilgili olarak size soracaktır. Alkol veya sigara kullanıp kullanmadığınızı soracaktır. Sizi muayene edecektir.

  Eğer doktorunuz size H.Pilori ile ilgili testler isterse bunlar şunlar olacaktır;
 • Bir kan testi: bu test H.Pilori ile ilgili kandaki antikorları arayan en ucuz tetkiktir.
 • Bu yaklaşık olarak H. Pilorinin %90’nı tanır. Sizden aynı zamanda mide yada on iki parmak barsak ülserlerinin tanısı için röntgen filmleri istenebilir.
 • Üre-nefes testi: H.Pilori bakterisinin yan ürünlerini test eden bir tetkiktir. Bu test kesin tanı kor fakat kan testi gibi her yerde bulunan tetkik değildir. Bu testin yapılması için size üre içeren bir kapsül içirilir. Eğer sizde H.Pilori bakterisi varsa bakteri üreyi parçalar ve parçalanma ürünleri 10 dakika içinde nefesinizin testi ile saptanır.
 • Gastroskopi ve biyopsi ile: en doğru metot dur. Endoskop, ince fleksibl ışıklı ve kameralı bir sistemdir. Doktor endoskopu ağzınızdan midenize doğru ilerletir ve midede gastrit ve ülser bulguları var mı bakarak mide mukozasından çok küçük ince parçalar örnek olarak alır (Biyopsi). Eğer H.Pilori varsa bunun işaretleri biyopsi örneklerinde mikroskop altında saptanır.

  Nasıl Tedavi Edilir?
  Doktorunuz eğer sizde H.Pilori enfeksiyonu bulguları varsa tedavi verecektir. Bu tedavide size 2 ye kadar çıkan antibiyotik birleşimleri ile mide asit salgılamasını baskılayan ilaçlar 14 gün kadar kullanmanız için verilecektir. Eğer dirinçli bakteri varlığı söz konusu ise 2., 3. basamak tedavileri ile bakterinin kaybolup kaybolmadığı araştırılır.
 • Her Helikobacteri Pilori Tedavi Edilmelimidir?

  Hayır. Eğer aile fertlerinden birinde mide kanseri veya mide lenfoması öyküsü varsa, hastada ülser varsa, reflüsü varsa, geçmeyen mide şikayetleri varsa, bazı nonülser dispepsi hastaları, NSAİD kullanan hastalar tedavi edilmelidir.

    
  Şikayetler Ne Kadar Sürer?
  Tedavi başladıktan birkaç gün içinde şikayetleriniz düzelmeye başlayacaktır. Eğer yeniden enfekte olursanız şikayetleriniz tekrar ortaya çıkacaktır.
  H.Pilori enfeksiyonunun ortak komplikasyonları gastrit ve ülserlerdir.

  " Bu web sayfasındaki bilgiler sadece bilgilendirmek amaçlıdır, başka amaçla kullanılmamalıdır "

  Bugün
  29
  Toplam
  2723792